патнички авион

Во Кина се урна патнички авион со 133 луѓе

Кинески патнички авион на компанијата „China Airlines“ Боинг 737 се урна во јужниот дел на Кина, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на тамошната државна телевизија.

Засега не е јасно дали има преживеани. Се прецизира дека во авионот имало 133 лица.

Според информациите, на местото на несреќата настанал шумски пожар.

Авионот бил на домашен лет од Кунминг до Гуангжу кога се урнал на рид во провинцијата Гуангкси во југозападна Кина.

Кинеските авиокомпании се меѓу најдобрите во светот во изминатата деценија, според Ројтерс.

Прочитајте повеќе

Криза во Србија: Вучиќ најавува вонредни избори

Српскиот претседател Вучиќ изјави дека е јасно оти ќе има вонредни избори во земјата. Тој …