полиција

39 возачи возеле пребрзо на територијата на СВР Битола

Соопштение од СВР Битола

Во текот на вчерашниот ден, на територијата на СВР Битола била спроведена  акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возила со брзина поголема од пропишаната.

Притоа, санкционирани биле 39 возачи, од кои 7 санкции се изречени на територија на Битола, 10 на територија на Прилеп и 22 санкции во Ресен.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Прочитајте повеќе

Одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во рамки на одбележувањето на овој ден, во Институтот за македонски јазик ќе бидат презентирани …