Адел триумфира на Brit Awards, укинати родовите поделби во категориите

Адел триумфира на Brit Awards, укинати родовите поделби во категориите

Британската пејачка Адел триумфираше на овогодинешното доделување на Brit Awards, најважната годишна церемонија на доделување музички награди во Велика Британија, што се одржа во лондонската О2 Арена, а можеше да се следи и на Јутјуб.

Ова најново издание на Brit Awards кои се доделуваат од 1977 година ќе биде запамтено по тоа што се укинаа родовите поделби и се воведоа категории за Уметник на годината и Меѓународен уметник на годината наместо претходните категории во кои беа избрани најдобрите во машка и женска категорија.

Адел, која ги освои првите три награди. „Queen of the BRITs“, како што ја нарече водителот Мо Гилиган, ја доби наградата за албум на годината, изведувач на годината и песна на годината „Easy on Me“.

Адел ја освои и наградата за уметник на годината, која беа номинирани и Литл Симз, Дејв, Ед Ширан и Сем Фендер.

Меѓу другите победници беше рок групата Wolf Alice, која ја освои наградата за најдобра група, додека раперот Литл Симз беше прогласен за најдобар нов изведувач. Ширан беше прогласен за текстописец на годината.

Американските пејачки Били Ајлиш и Оливија Родриго освоија награди за најдобар меѓународен изведувач и меѓународна песна за „good 4 u“.

Наградата за најдобра меѓународна група ја освои американското ар енд би дуото Silk Sonic, кое го сочинуваат пејачот Бруно Марс и раперот и пејач Андерсон .Паак.

Поркрај родовата неутралност оваа година беа воведени нови жанровски награди, при што Сем Фендер ја освои наградата за најдобра алтернатива / а Дејв за најдобра хип-хоп – грајм – рап.

Пејачката Дуа Липа ја доби наградата за најдобра поп- ар ен би изведба, додека Беки Хил ја освои наградата за најдобра денс изведба.

Прочитајте повеќе

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Македонската изворна музичка ризница претставена во Рим на манифестацијата „Ден на Светите Кирил и Методиј“

Со концерт на Националната установа Камерен оркестар на Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска,  во салата …