Македонија

Амбасадата на САД му понудила експертска помош на Судскиот совет за реформите

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски вчера имал средба со претставниците на Амбасадата на САД во земјава, Дејвид Стивенсон – шеф на политичкиот и економскиот сектор и со Џон Т. Мекнил – правен советник. На состанокот, како што информираат денеска од Советот, било разговарано за начинот на избор на судиите, …

Прочитајте повеќе »

Столтенберг: Прво името, па потоа покана за НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во интерјуто за МИА вели дека има две главни пораки за време на посетата на Скопје – НАТО останува посветен на поддршката на Македонија на патот кон членството во алијансата и не охрабрува да продолжиме со спроведувањето на реформите, кои ќе го зајакнат владеењето на …

Прочитајте повеќе »

Бугарскиот парламент го ратификуваше Договорот помеѓу Македонија и Бугарија

Националното собрание во Бугарија денеска едногласно го ратификуваше Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Македонија. Ратификацијата на Договорот беше поддржана од 186 пратеници, а во салата присуствуваше и македонскиот амбасадор во Бугарија, Маријан Ѓорчев, пренесуваат бугарските медиуми. Во понеделникот македонското Собрание со 61 глас „за“ …

Прочитајте повеќе »

Историско и цивилизациското наследство на Скендербег треба да не’ обединуваат

Скендербег е национален херој на Албанците, но и на сите народи кои сакаат мир на Балканот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по повод 550-годишнината од смртта на Ѓерѓ Кастриот – Скендербег, која беше одбележана денеска. Ахмети, претседателот на Собранието, Талат Џафери, министри, пратеници и функционери од ДУИ положија цвеќе …

Прочитајте повеќе »

ЕДС: Продажбата почна пред неколку месеци, ВМРО-ДПМНЕ кажува невистини

Групацијата ЕДС на вицепремиерот Кочо Анѓушев, која е пред целосно преземање од грчкото Електростопанство, реагираше на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ, на која партијата праша дали има врска меѓу изјавите на Анѓушев за варијантите. „ВМРО ДПМНЕ со неодговорното искажување невистини нанесува штета на угледот и честа на ЕДС и затоа го …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ го врати „М“ во СДСМ

По 16-от конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово на 22 и 23 декември 2017 година и изборот на новиот претседател, во секојдневната комуникација на најголемата опозициска партија со јавноста, како и во изјавите на нејзините први луѓе, нема „ес-де-ес“ како навредливa квалификација за владејачката СДСМ. Ословувањето на партијата „без М“ беше редовна практика …

Прочитајте повеќе »

Часови од 55 минути и укинување на домашна работа за првачињата, планира МОН

Децата во прво одделение да влегуваат на возраст од најмалку пет и пол години, а наставните часови за нив да траат 55 минути, во кои ќе има и задолжителен одмор од 15 минути, кој наставникот по свое согледување ќе реши кога да го даде, рече министерката за образование и наука …

Прочитајте повеќе »

Аманатидис не го отфрла зборот „Македонија“ како дел од решението на спорот со името

Заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Јанис Аманатидис во изјава за грчката телевизија „Скај“ не го отфрли терминот „Македонија“ како дел од предлогот за решавање на прашањето за името и напомена дека привремената референца веќе го содржи тој термин. – Повеќе од 140 земји веќе ја нарекуваат земјата Република Македонија …

Прочитајте повеќе »