Црногорскиот кабинет се соочува со гласање за недоверба

Црногорските опозициски партии ги здружија силите заедно со фракција во владејачката коалиција за да поднесат барање за недоверба на кабинетот на премиерот Здравко Кривокапиќ.

Парламентот има рок до средината на февруари да гласа за предлогот, за кој е потребна поддршка од најмалку 41 пратеник во Собранието составено од вкупно 81 членови.

Потегот од 19 јануари беше поддржан од 31 пратеник, вклучително и од оние кои припаѓаат на „Црно на бело“ – политичката про-ЕУ фракција во владејачката коалиција, но и членови на опозициските групи, вклучително и партијата Демократски социјалисти на долгогодишниот претседател Мило Ѓукановиќ.

Владејачката коалиција, составена и од просрпски и од проевропски блокови, тесно победи на парламентарните избори во 2020 година ставајќи крај на тридецениското владеење на социјалистите на Ѓукановиќ. Ѓукановиќ се соочува со реизбор следната година.

Но, уште од своето основање во декември 2020 година, кабинетот на Кривокапиќ, кој има тенко парламентарно мнозинство, е во постојани превирања во услови на расправии меѓу коалициските партнери што доведоа до намалување на јавната поддршка на коалицијата во последните месеци.

„Премиерот ја загрози соработката меѓу извршните и законодавните тела и тоа доведе до институционална и политичка криза“, се вели во предлогот објавен на веб-страницата на Парламентот.

Неколку стотици приврзаници на Кривокапиќ одржаа протести против иницијативата за недоверба пред зградата на Владата во главниот град Подгорица.

Кривокапиќ, кој се спротивстави на притисокот од коалиционите партнери да се ослободи од неговите министри технократи и да ги замени со политички именувани, доцна на 19 јануари поднесе предлог во парламентот со барање за смена на Дритан Абазовиќ – вицепремиерот кој е и лидер на партијата УРА и висок член на фракцијата „Црно на бело.“

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Дали Србија чека шанса да го окупира северот на Косово?

Србија се вооружува, а нејзиниот претседател го фали трпението на Азербејџан кон Нагорно Карабах, пишува …