Сончево време

Денеска и за викендот променливо облачно и стабилно време

Преку денот времето ќе биде променливо облачно, со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне облачноста ќе се намалува а максималната температура ќе достигне 12 степени Целзиусови.

Следува период на променливо облачно време, повремено со услови за појава на утринска магла по котлините. Утре особено во северните делови ќе има слаб локален дожд, а на повисоките места и на планините слаб снег. Во недела ќе има повеќе сончеви периоди. Oд почетокот на следната седмица ќе дува умерен до засилен јужен ветер и ќе има повремени врнежи од дожд кои во понеделник ќе започнат од запад.

Прочитајте повеќе

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд …