Денеска и за викендот сонце, од вторник северен ветер и значителен пад на температурите

Денеска и за викендот сонце, од вторник северен ветер и значителен пад на температурите

Денеска ќе преовладува сончево време со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец и максимална температура од 22 степени Целзиусови.

Утре во северните делови ќе има преодно наоблачување со услови за појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Во недела времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а од понеделник од пладневните часови ќе има зголемена облачност и врнежи од дожд, повремено поинтензивни и со засилен јужен ветер.

Од ноќта кон вторник ќе започне да дува засилен северен ветер кој ќе донесе значително опаѓање на температурата, при што минималната температура ќе се спушти до 1 степен над нулата, а максималната ќе се движи во интервалот од 6 до 12 Целзиусови степени.

Прочитајте повеќе

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Седумнаесет припадници на затворската полиција се уапсени во голема полициска акција, информираат од Обвинителството за …