Денеска умерено облачно, од утре пораст на температурата

Времето денеска ќе биде малку до умерено облачно. Околу пладне ќе има услови за локален развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне 34 степени а UV=8.

Од утре до петок следува период на стабилно време со јужен ветер и со пораст на температурата, која ќе се движи во интервалот од 30 до 39 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе

Владата ги утврди измените на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење

На вчерашната седница Владата утврди текст на Предлог на закон за изменување и дополнување на …