Ескалира спорот околу подморниците: Франција ги повлече амбасадорите од САД и од Австралија

Франција е гневна поради пропаднатата зделка за продажба на подморници на Австралија. Тоа што Австралија за соработка порадо ги одбра САД, Париз уште повеќе го разлути.

Француските амбасадори од двете земји се повикани да се вратат на консултации во Париз. Овој невообичаен чекор е преземен на желба на францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти министерот за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан. Одлуката за откажување од веќе во 2016 година договореното купување на француски подморници во корист на партнерство со САДи Велика Британија, претставува недозволиво однесување меѓу сојузници и партнери, се вели во образложението од Париз. Последиците задираат во сржта на алијансите и партнерствата на Франција, како и значењето на Индопацификот за Европа.

Австралија во четвртокот соопшти дека во рамките на новосклопенотобезбедносно партнерство со САД и Велика Британија, има намера да набави подморници на нуклеарен погон. Со тоа отпаѓа договореното лиферување на француски конвенционални подморници од фирмата Навал во вредност од околу 56 милијарди евра.

Алијансата на трите држави – САД, Австралија и Велика Британија според експертите за безбедност е насочена против воената закана од страна на Кина во Индопацификот.

Франција е целосно изненадена и тврди дека не е информирана претходно за одлуката. Ле Дриан изјави дека е исклучително гневен и постапката ја нарече „забивање нож во грб.”

Вашингтон реагираше со жалење на повлекувањето на францускиот амбасадор, се истакнува дека американската влада во идните денови ќе продолжи да работи на решавање на спорот.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Радев во Германија: Цивилизацискиот избор на бугарскиот претседател

Радев мора да го направи својот цивилизациски избор: јасно да каже дека Русија е агресор, …