Ескобар

Ескобар ја потврди поддршката на САД за актуелната црногорска влада

САД ја поддржуваат актуелната црногорска влада сѐ додека е посветена на евроатлантскиот пат и бескомпромисната борба против криминалот и корупцијата и економската благосостојба на граѓаните, изјави американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар по средбата со црногорскиот министер за финансии Милојко Спајиќ. „Секоја влада што е на тој пат има поддршка од Соединетите Држави“, рече Ескобар, се вели во соопштението на црногорското Министерство за финансии. Ескобар, како што се додава, нагласил дека САД ја почитуваат демократската волја на црногорските граѓани и дека нема да се мешаат во внатрешните политички процеси во Црна Гора.

Посетата на министерот Спајиќ на Вашингтон доаѓа во време на политичка криза во Црна Гора и во пресрет на парламентарната расправа на 4 февруари, за Иницијативата за гласање недоверба на Владата на Здравко Кривокапиќ, иницирана од Граѓанското движење УРА предводена од вицепремиеротн Дритан Абазовиќ. Иницијативата ја испратија пратениците на претходната владејачка коалиција „Црно-бело“ (УРА и Алијансата на граѓани Цивис) со потписи на опозициските партии предводени од Демократската партија на социјалистите. Граѓаните протестираат против иницијативата за уривање на Владата на Здравко Кривокапиќ, Подгорица.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Дали Србија чека шанса да го окупира северот на Косово?

Србија се вооружува, а нејзиниот претседател го фали трпението на Азербејџан кон Нагорно Карабах, пишува …