ЕУ се договори за делумно ембарго на руската нафта

Земјите-членки на ЕУ договорија нов пакет санкции со кој веднаш се намалуваат повеќе од две третини од увозот на руска нафта во блокот. Ова на социјалната мрежа Твитер го напиша претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Ова ембарго ја покрива само руската нафта која е транспортирана по море, дозволувајќи привремено ослободување за увозот испорачан со гасоводот.

Мишел изјави дека компромисниот договор, постигнат за време на самитот во Брисел, го намалува „огромен извор на финансирање на нејзината воена машина“. Лидерите, исто така, се согласија да ја исклучат најголемата руска банка, Сбербанк, од системот за пораки SWIFT, да забранат уште три руски државни радиодифузери и санкции против лица одговорни за воени злосторства.

Дводневен самит на ЕУ за Украина, руските сили напредуваат во Донбас

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно во видео порака на Самитот во својот говор пред лидерите на ЕУ изјави дека нивниот шести пакет санкции мора да биде договорен и мора да вклучува нафта.

„За Русија да ја почувствува цената за она што го прави против Украина и цела Европа, и за конечно да станете независни од руското енергетско оружје“, изјави Зеленски.

Тој ги повика лидерите на ЕУ да покажат сила додека работат на усвојување на новите санкции, велејќи дека внатрешните „кавги“ имаат корист само за Москва.

„Европа треба да покаже сила бидејќи Русија ја гледа силата само како аргумент“, рече Зеленски на 30 мај во говорот на самитот на ЕУ наменет да ја зајакне поддршката на блокот за Украина во нејзината битка да се одбрани од инвазијата на руските сили.

Во видео пораката до лидерите на ЕУ, тој рече дека е време ЕУ да не биде фрагментирана, туку „една целина“, повикувајќи на нов сет на санкции против Русија, вклучително и забрана на руската нафта.

Русија ја засили офанзивата врз источна Украина

Во нацртот на заклучоците од самитот, до кој претходно дојде РСЕ, ЕУ ја повикува Русија и „веднаш да ги прекине своите недискриминирачки напади врз цивилите и цивилната инфраструктура и веднаш и безусловно да се повлече сите нејзини војници и воена опрема од целата територија на Украина во нејзините меѓународно признати граници“.

Исто така, го поздравува формирањето на заеднички тим со Киев задолжен за истрага на воените злосторства извршени во Украина, ветувајќи дека „Русија, Белорусија и сите одговорни ќе одговараат за своите постапки во согласност со меѓународното право“.

Во нацрт-изјавата, исто така, се вели дека Европската унија е подготвена да додели до 9 милијарди евра (9,7 милијарди долари) за поддршка на Украина и ја истакнува потребата од „сеопфатна поддршка за обнова на земјата во иднина“.

Европската унија „исто така останува посветена да продолжи да ја зајакнува способноста на Украина да го брани нејзиниот територијален интегритет и суверенитет“, се вели во нацрт-документот, и „го поздравува усвојувањето на неодамнешната одлука на Европскиот Совет за зголемување на воената поддршка за Украина“.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Повеќе од милион луѓе во 2023 година барале азил во Европа

Во бројките на Агенцијата за азил на Европската комисија не се вклучени 4,4 милиони Украинци …