Филипче: Намален е бројот на хоспитализации и преносливоста, но треба претпазливост вирусот е подмолен

Филипче: Намален е бројот на хоспитализации и преносливоста, но треба претпазливост вирусот е подмолен

Министерот за здравство Венко Филипче утрово имал редовна координација со директорите на Клиниките, ковид центрите во Скопје.

„Деновиве е намален бројот на хоспитализации во болниците, но подготвени се дополнителни капацитети во болниците како во Скопје така и низ државата. Справувањето со овој трет бран кој е многу силен е исклучително тешко, не само кај нас туку насекаде во Европа. Според епидемиолошките анализи, РО факторот е паднат под 1 и се надеваме дека ќе остане така. Остануваме претпазливи, вирусот е непредвидлив и подмолен,“ информираше тој на неговиот фејсбук-профил.

Прочитајте повеќе

Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Обвинителство: Врховниот судија Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Јавен обвинител предложи притвор само за првоосомничениот кој е затекнат при извршување на кривичното дело, …