Филипче: Секој глас за ЗНАМ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Филипче: Секој глас за ЗНАМ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

На синоќешниот предизборен митинг во Неготино, носителот на изборната листа на СДСМ и Коалицијата во ИЕ 4, д-р Венко Филипче ги повика граѓаните да им се спротивстават на, како што рече, оние кои очигледно сакаат СДСМ да биде поделена и порача дека многу од гласовите што биле дадени за други претседателски кандидати можат да бидат вратени за листите на СДСМ и коалицијата.

Според него, секој глас даден за партијата ЗНАМ на Максим Димитриевски е глас даден за ВМРО-ДПМНЕ и за поделба на социјалдемократите.

„Ве повикувам да им спротивставиме на оние кои очигледно сакаат СДСМ да биде поделена. Нека не ве лажат кога ви кажуваат дека глас за ЗНАМ е глас за социјалдемократска партија. Или дека, пак, тоа не е против СДСМ. Паднаа маските и станува јасно дека глас за ЗНАМ е глас за ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е глас за поделба на македонските социјалдемократи, на прогресивните, глас за слабеење на СДСМ на сметка на ВМРО-ДПМНЕ. На тој начин не се казнува СДСМ, само се наградува ВМРО-ДПМНЕ“, рече Филипче.

Тој додаде дека на тој начин ќе се награди ВМРО-ДПМНЕ да владее без контрола и без разум.

„Јас знам дека сите оние кои се незадоволни сакаат да испратат порака. Но, силно верувам дека никој не сака да ја види СДСМ на колена, а ВМРО-ДПМНЕ разулавена и без контрола. Сите ние знаеме добро што се случува кога ВМРО-ДПМНЕ е без контрола: стануваат насилни, владеат со страв и уцени, ги користат новите партии како ЗНАМ и ги елиминираат кога веќе не им се потребни. Одговорни сме тоа да го спречиме“, нагласи Филипче.

Прочитајте повеќе

Ковачевски се повлекува од претседателската функција во СДСМ, побара свикување Конгрес и организирање внатрепартиски избори (фото)

Ковачевски се повлекува од претседателската функција во СДСМ, побара свикување Конгрес и организирање внатрепартиски избори (фото)

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, претседателот Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од …