Фотографија на денот: Замина бунтовникот во седло

Фотографија на денот: Замина бунтовникот во седло

Питер Фонда никогаш не ја достигна славата на неговиот татко Хенри и сестрата Џејн, но ќе остане запаметен по улогата во легендарниот филм „Голи во седло“ (Easy rider).

Филмот од 1969 година го направи Фонда идол на хипи-движењето и херој на новиот Холивуд. Со екипа која ја сочинуваа и Денис Хопер и Џек Николсон, филмот уриваше рекорди во кино-салите.
Питер Фонда почина во 79. година од животот од рак на белите дробови.

Зад себе остави стотици други филмски остварувања. Неговиот последен филм- критика на политиката на американскиот претседател Доналд Трамп кон бегалците- треба да биде прикажан во текот на годинава.

Прочитајте повеќе

Наспроти протестите, Израел е во финалето на Евровизија

Наспроти протестите, Израел е во финалето на Евровизија

Израел се пласираше во финалето на Изборот за песна на Евровизија додека илјадници луѓе во …