Г7 ја предупреди Русија на „масовни последици“ доколку ја нападне Украина

Г7 ја предупреди Русија на „масовни последици“ доколку ја нападне Украина

Министрите за надворешни работи од Групата седум ја предупредија Русија дека ќе се соочи со „масивни последици“ и „да ги намали трошоците“ доколку изврши воен напад врз Украина. Предупредувањето дојде на вчерашниот состанок на Г7 во англискиот град Ливерпул, каде делегатите рекоа дека се обединети во нивната осуда на руското воено засилување во близина на нејзината граница со Украина. Министрите од Г7 ја повикаа Москва да ја деескалира ситуацијата. „Русија не треба да се сомнева дека понатамошната воена агресија против Украина ќе има огромни последици и тешки трошоци како одговор“, велат од Г7, чии членки се Британија, Германија, Франција, САД, Италија, Канада и Јапонија.

„Ја потврдуваме нашата непоколеблива посветеност на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како и правото на секоја суверена држава сама да ја одредува својата иднина“, се вели во соопштението. Американските разузнавачки агенции процениле дека Русија би можела да планира офанзива на повеќе фронтови врз Украина уште во 2022 година во која ќе бидат вклучени до 175.000 војници. Кремљ негира дека планира да нападне други делови на Украина и тврди дека Западот е зафатен од „русофобија“.

Москва, исто така, вели дека проширувањето на НАТО ѝ се заканува на Русија. Русија го зазеде и незаконски го анектираше украинскиот регион Крим на почетокот на 2014 година. Во борбите во источна Украина од април 2014 година меѓу украинските владини сили и сепаратистите поддржани од Русија загинаа повеќе од 13.200 луѓе. Во соопштението објавено од руската амбасада во Лондон доцна на 11 декември, се вели дека честото користење на фразата „руска агресија“ од страна на Британија за време на состанокот во Ливерпул е погрешно и дизајнирано да создаде причина Г7 да се соберат зад себе.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Иранскиот претседател и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговите придружници, вклучително и министерот за надворешни работи Хосеин Амир …