Холандија: Популистот Вилдерс пред победа на изборите

Холандија: Популистот Вилдерс пред победа на изборите

Холандија доживува политички земјотрес по парламентарните избори. Партијата на десничарскиот популист Герт Вилдерс ќе освои убедливо најмногу пратенички места во новиот парламент, покажуваат излезните анкети.

Извор: DW

Прочитајте повеќе

Запорожје нуклеарна централа

Украинско МНР: Русија е единствената држава во светот која се обидува да украде нуклеарна централа

Ги повикуваме нашите партнери да го зголемат притисокот врз државата агресор, вклучително санкциониот притисок во …