косово

Косовските Срби најавуваат продолжување на протестите

Најголемата српска партија на Косово соопшти дека ќе продолжи со протестите се додека не им бидат исполнети барањата. Меѓународната заедница повикува на смирување на тензиите, а од косовскиот премиер Албин Курти бара да се откаже од поставувањето градоначалници Албанци во општините со мнозинско српско население.

Претставниците на Српската листа, најголемата партија на етничките Срби во Косово, денеска, на 31 мај изјавија дека ќе продолжат со протестите се додека нивното барање градоначалниците косовски Албанци да бидат отстранети од неколку општини со мнозинско српско население во северно Косово и специјалните полициски единици не се повлечат од северот во кој доминира српското население.

Косовскиот премиер Албин Курти инсистираше на тоа дека градоначалниците, Албанци, избрани на дополнителните избори минатиот месец, кои беа бојкотирани од локалните Срби, имаат законско право да ги преземат општинските згради каде што биле избрани — иако од многу мал број гласачи.

На 30 мај, НАТО објави одлука да распореди уште 700 војници на Косово за да помогне во запирање на насилните протести на северот на земјата, а Соединетите Држави го откажаа учеството на Косово во тековните вежби на НАТО, откако избија судири меѓу властите на етничките Албанци и локалните етнички Срби.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на 30 мај изјави дека покрај испраќањето на уште 700 војници, уште еден баталјон е ставен во готовност. Столтенберг предупреди дека трупите на НАТО „ќе ги преземат сите неопходни активности за одржување на безбедна и безбедна средина за сите граѓани на Косово“ по судирите на 29 мај.

Околу 30 припадници на КФОР беа повредени, се вели во соопштението на КФОР.

Говорејќи во Осло, по разговорите со норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе, Столтенберг го осуди насилството, велејќи дека „таквите напади се неприфатливи и мора да престанат“.

Тој не кажа кога ќе бидат распоредени дополнителните трупи, но ги повика двете страни да „преземат конкретни чекори за деескалација на ситуацијата, да се воздржат од понатамошно неодговорно однесување и да се вклучат во дијалогот олеснет од ЕУ, кој е единствениот начин за траен мир. .

Сегашните мировни сили во Косово, поранешна покраина Србија, на 30ти мај ја затворија зградата на општината во градот Звечан, каде што се случи насилството.

Амбасадорот на САД во Косово Џефри Ховениер изјави дека одлуката на косовските власти насилно да инсталираат градоначалници Албанци во Звечан и во два други града со мнозинско српско население, Лепосавиќ и Зубин Поток, имала негативно влијание врз угледот на Косово и ги променила напорите за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија.

Тој го цитираше американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој предупреди дека дејствијата ќе влијаат на односите меѓу САД и Косово и дека откажувањето на учеството на Косово на воената вежба е првата последица.

„Денес немаше никаква активност за Defender Europe ’23… За Косово тие вежби се завршени“, рече Ховениер.

Косово беше домаќин на најголемите воени вежби на сојузниците на НАТО во балканскиот регион. Тие започнаа на 21 мај и требаше да траат до 2 јуни.

„Побаравме од [косовскиот премиер] Курти да преземе чекори кон намалување на тензиите на северот. Тој не одговори на овие барања и ние анализираме кои ќе бидат нашите други дејства“, рече Ховениер.

Курти ја бранеше одлуката на неговата влада да испрати градоначалници во општинските згради, нарекувајќи ја уставна.

Ховениер рече дека САД имаат две барања до косовската влада: да не инсистира градоначалниците да работат од општинските згради и да ги повлечат полицајците од општинските згради во трите града.

Градоначалниците на градовите положија заклетва и покрај излезноста од под 3,5 отсто на вонредните избори на 23 април, поради српскиот бојкот.

На 30 мај, шефот за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, ги повика косовските власти и демонстрантите од етничките Срби „веднаш да ги деескалираат“ тензиите на северот на Косово, додека извори за РСЕ изјавија дека специјалниот претставник на Европската унија за дијалог, Мирослав Лајчак, се обидува да организира средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти.

Изворите предупредија дека се чини малку веројатно оти некоја од страните е подготвена да се состане или да одржи разговори.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

СДСМ: ДПМНЕ сака да не врати назад во времето на Хунзите и „Скопје 2014“

СДСМ: ДПМНЕ сака да не врати назад во времето на Хунзите и „Скопје 2014“

Соопштение за јавност на СДСМ Ништо не е променето во ДПМНЕ. На митинзите на ДПМНЕ …