Ковачевски - Шолц: Северна Македонија припаѓа во ЕУ, Германија е наш партнер на европскиот пат

Ковачевски – Шолц: Северна Македонија припаѓа во ЕУ, Германија е наш партнер на европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, оствари средба со германскиот канцелар Олаф Шолц. Премиерот изрази благодарност за срдечното гостопримство и можноста да зборува за позициите на Северна Македонија во процесот на евроинтеграции. На средбата беше заклучено дека интензивираниот политички дијалог на највисоко ниво во последниве години, најдобро говори за пријателство и партнерство меѓу двете земји.

За време на разговорот беше истакнато дека Република Северна Македонија останува конструктивен партнер на Алијансата во одговорот на руската агресија. Ковачевски и Шолц ги потврдија заедничките заложби како кредибилни партнери во НАТО и ја поздравија соработката меѓу државите како дел од ОБСЕ. Северна Македонија високо ја цени поддршката која ја доби и од Сојузна Република Германија за македонското претседавање со ОБСЕ оваа година.

Премиерот Ковачевски и канцеларот Шолц говореа за важноста на максимална заложба на Германија за засилување на европската перспектива на нашиот Регион, со што ќе се обезбеди стабилност и развој на Западен Балкан.

На средбата беше потенцирано дека Северна Македонија и Германија имаат исклучително висока економска соработа и традиционално оваа земја е прв трговски партнер на Северна Македонија, со голем број на директни инвестиции на германски компании во земјава.

По одржувањето на тет-а-тет средбата, се одржа билатерална средба и вечера на двете делегации, предводени од Ковачевски и Шолц. На билатералниот состанок од Северна Македонија присуствуваа вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи. На состанокот беше изразена надеж за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ и што побрзо отворање на поглавјата за нашата земја.

Премиерот Ковачевски на средбата потенцираше дека му е благодарен на германскиот народ и Бундестагот за усвоената Резолуција која е конкретен и многу важен чекор што Германија го иницира и ќе биде од клучна важност во напредокот на Северна Македонија во преговарачкиот процес со ЕУ.

Германија останува посветена на процесот на проширување на ЕУ со земјите од Западен Балкан и дава охрабрување во натамошните чекори за приближување кон Унијата.

Прочитајте повеќе

цук пожари

Во изминатото деноноќие регистрирани 22 пожари на отворено, осум сè уште се активни

Вкупно 22 пожари на отворено биле евидентирани во последното деноноќие, а од нив утрово се …