„Криминален и опасен“: Револт по телефонскиот повик на Трамп во Џорџија

„Криминален и опасен“: Револт по телефонскиот повик на Трамп во Џорџија

Во медиумте објавениот исечок од снимен разговор во кој американскиот претседател во заминување од државниот секретар на Џорџија бара да го промени тамошниот резултат од претседателските избори, ја вжешти политичката клима пред смената на власта во Вашингтон.

Идната потпретседателка Камала Харис поради телефонскиот разговор го обвини Доналд Трамп за „дрска и безобразна злоупотреба на службената положба“.

Од поразениот претседател зборува гласот на очај, изјави номинираната заменичка на новоизбраниот претседател Џо Бајден на еден настап во Џорџија.

Поранешниот претседателски демократски кандидат Џулијан Кастро на Твитер напиша дека претседателот на САД ги уценува одговорните во сојузните држави и се обидува да ги украде загубените избори, неговото однесување е „криминално и опасно“.

Во исечокот од снимен телефонски разговор, кој го објавија весникот „Вашингтон пост“ и други медиуми, Доналд Трамп врши притисок врз претседателот на изборната комисија Бред Рафенспергер да „најде“ доволно гласови за да го пресврти тамошниот изборен резултат во корист на Трамп.

Текстот во целост можете да го прочитате на DW на македонски

Прочитајте повеќе

Иранскиот претседател и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговите придружници, вклучително и министерот за надворешни работи Хосеин Амир …