Маричиќ

Маричиќ: Време е да разговараме со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во интервју за Македонско радио вели дека време е да седнат со опозициската ВМРО-ДПМНЕ да разговараат околу уставните измени и зошто е проблем да бидат вметнати Бугарите во Уставот.

„Дали јавно или вон очите на јавноста, сеедно, да почне суштинска содржинска расправа околу уставните измени, зошто е проблем да бидат вметнати Бугарите во Уставот, како тоа нам, на Македонците ни е проблем, како тоа може да не загрози. Доколку влеземе во таква дискусија, верувам дека ќе дојдеме до разумни аргументи, дека е навистина трагично да ја блокираме сопствената држава на патот кон Европската Унија поради ова прашање“, истакна вицепремиерот за европски прашања.

Маричиќ вели дека со додавањето на Бугарите како етничка заедница во Уставот се прави јасна дистинкција помеѓу Македонците, мнозински народ во Северна Македонија и Бугарите како етничка заедница во државата и како малцинство, според конвенциите.

Осврнувајќи се на реконструкцијата на Влада, тој наведе дека целта е да се зајакне владиното мнозинство, да се стабилизира државата економски и да се направат потребните чекори за продолжување на евроинтегративниот пат.

„Многу е важно навистина сите партии коишто се за Северна Македонија да стане брзо членка во Европската Унија да застанат на оваа страна и да ги поддржат и реформите што е поважно, но и неопходните уставни измени коишто ќе нè однесат автоматски во наредна фаза“, рече Маричиќ.

Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година. Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд …