Нов биланс на нападот во Пакистан, најмалку 88 загинати

Нов биланс на нападот во Пакистан, најмалку 88 загинати

Најмалку 88 лица загинаа, а 150 се ранети во самоубиствен напад на џамија во седиштето на полицијата во Пешавар, северозападен Пакистан, според новиот биланс на властите, кои денеска изразија страхување дека под урнатините ќе има уште жртви. Експлозијата се случила вчера напладне, на место кое е на околу 50 километри од границата со Авганистан и каде безбедносната состојба е влошена во последните години. Најмалку девет тела биле пронајдени синоќа во урнатините на џамијата.

„Во текот на утрото ќе го отстраниме последниот дел од урнатиот покрив за да можеме да извлечеме уште тела“, изјави за АФП портпаролот на службите за итни случаи во Пешавар. Повеќето од жртвите се полицајци. Со почести синоќа беа погребани околу 20 полицајци. Ниту една група не презеде одговорност за нападот.

Прочитајте повеќе

Министер за внатрешни работи на Северна Рајна-Вестфалија, Херберт Реул

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение …