По експлозија на автомобил се запалија бараките на ЈП „Улици и патишта“ (Галерија)

По експлозија на автомобил се запалија бараките на ЈП „Улици и патишта“ (Галерија)

Ноќеска околу 1:15 часот се запалија бараките на ЈП „Улици и патишта“, зад трговскиот центар Буњаковец во центарот на Скопје. Според сè уште непотврдени информации, пожарот настанал од паркиран автомобил веднаш до бараките, кој експлодирал и оганот се проширил врз објектот на „Улици и патишта“. Дополнително, пред автомобилот што изгорел било паркирано возилото на поранешниот обвинител на СЈО, Гаврил Бубевски, кое исто така било делумно зафатено од пожарот.

На лице место и во моментов има противпожарни екипи коишто го догасуваат пожарот, додека од некогашните бараки на ЈП „Улици и патишта“ излегува чад. Просторот околу бараките на ЈП „Улици и патишта“ е затворен за пристап. На терен има полиција, кои разговараа со очевидци на пожарот.

Прочитајте повеќе

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Од ИЈЗ препорачуваат да се избегнува излегување и вршење напорна активност од 11 до 17 …