горива бензини

Поевтинуваат горивата – бензините за 2 денара, дизелот за 1,5 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ) донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,92% во однос на одлуката од петокот.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,5 денара по литар.

Новата цена на дизелот е 98 денари за литар.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 85,5 денари за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 88 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 3 денара по литар и ќе изнесува 94,5 денари.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,277 ден/кг и сега ќе изнесува 52,463 ден/кг.

Новите цени стапуваат на сила во првата минута по полноќ, односно со почетокот на утрешниот ден.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд …