СДСМ лого

Пописот ќе се одржи на пролет, ВМРО-ДПМНЕ ги лаже граѓаните и ги поттикнува на прекршување на законите

Соопштение за јавност

Пописот на населението што за прв пат по цели 19 години ќе се одржи на пролет, е од исклучителна важност за нашата држава и за креирањето на идните државни, економски, здравствени, образовни, културни политики и стратегии, суштински за напредокот на државата.

Законот за попис, усвоен во Собранието, гарантира одржување на оваа значајна статистичка операција според меѓународните стандарди, според стандардите на Евростат.

Деструктивното однесување на ВМРО-ДПМНЕ околу собирањето на потписи и повикувањето на граѓаните да го бојкотираат пописот е крајно антидржавно однесување.

ВМРО-ДПМНЕ ги манипулира граѓаните и ги поттикнува на непочитување на законите, иако знае дека за лицата кои не сакаат да се попишат следуваат казни.

Опозицијата да не го партизира пописот и да не ги инволвира граѓаните за нивни партиски поени, бидејќи на сите им е јасно колку е значајна оваа статистичка операција и колку е голема должноста на сите граѓани да се вградат во нејзиното спроведување.

Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ повторно се поразени, им пропаднаа обидите државата да остане без важна статистичка операција, оваа пролет ќе има попис.

Прочитајте повеќе

Талевски: За лошата состојба со пожарите да има одговорност, Владата на Мицкоски целосно потфрли (ВИДЕО)

Талевски: За лошата состојба со пожарите да има одговорност, Владата на Мицкоски целосно потфрли (ВИДЕО)

Прес конференција на СДСМ, Миле Талевски, пратеник Состојбата со пожарите низ државата е алармантна и …