Постои „јасна сличност“ меѓу податоците на урнатите авиони на „Етиопиан ерлајнс“ и „Лајон ер“

Црните кутии од урнатите авиони „Боинг 737 Макс 8“ на „Етиопиан ерлајнс“ што се урна пред една недела и „Лајон ер“ кој падна во октомври, покажуваат дека има „јасни сличности“, соопшти етиписката министерка за транспорт, Дагмавит Могес.

-Црната кутија на параметрите на летот покажа дека има „јасни сличности“ меѓу несреќите на двата авиони од истиот модел- рече Могес на прес-конференција.

Прелиминарниот извештај за причините на падот на авионот на „Етиопиан“, ќе бидат објавени за 30 дена.

Токму од страв, Кина прва ги забрани овие авиони, а потоа истото го сторија и од ЕУ и од САД.

Извор: ТВ21

Прочитајте повеќе

сад кина

САД го соборија спорниот кинески балон кој прелетуваше над американска територија

На висока надморска височина над Атлантскиот Океан, САД го собори џиновскиот кинески балон за кој …