Пожар во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз

Пожар во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз

Пожар избувна попладнево во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз, соопштија градските власти. Сликите објавени на социјалните медиуми покажуваат пламени и облаци од чад над покривот на средновековната катедрала, која е воедно најпосетениот историски споменик во Европа. Причината засега не е позната, но се верува дека пожарот е поврзан со реновирањето на катедралата. Во тек е голема операција за гаснење на пожарот, а областа околу катедралата во центарот на Париз е обезбедена, соопштија официјални лица.

Минатата година, Католичката црква во Франција бараше итна реконструкција за спасување на катедралата, која почна да се урива.

 

Прочитајте повеќе

Велика Британија: Сунак најави избори на 4 јули

Велика Британија: Сунак најави избори на 4 јули

Со месеци, британската опозиција притискаше за предвремени избори и го обвинуваше премиерот за тактизирање. Сунак …