Претпладне сонце, попладне и во текот на ноќта пороен дожд, грмежи и силен ветер

Претпладне сонце, попладне и во текот на ноќта пороен дожд, грмежи и силен ветер

Во претпладневните часови од денениот ден времето ќе биде топло, со умерен до засилен јужен и југоисточен ветер. Под влијание на атмосферски фронт во попладневните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, наместа во форма на невреме со интензивен дожд за кратко време (над 20 л/м2 за 6 часа), силен ветер, поинтензивни електрични празнења и услови за појава на град.

Од утре следува период на посвежо време со умерен, повремено засилен ветер од западен и северозападен правец и максимална температура од 33 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе

цук пожари

Во изминатото деноноќие регистрирани 22 пожари на отворено, осум сè уште се активни

Вкупно 22 пожари на отворено биле евидентирани во последното деноноќие, а од нив утрово се …