Прилеп: 64 новозаболени и еден починат од коронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, понеделник, 2 ноември:          

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 64 нови случаи на коронавирус, а 9 лица оздравеле од заразната болест;
  • Од последици на коронавирусот, почина едно лице на 61-годишна возраст;
  • Бројот на активни случаи изнесува 564, од кои 499 се наоѓаат на домашно, а 65 на болничко лекување;
  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 853 лица;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1440.

Прочитајте повеќе

Градоначалникот Христоски на средба со министерот Нуредини, се решава проблемот со крушевската депонија

Градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски присуствуваше на средба со министерот за животна средина и …