Прилеп: Намалување на бројот на активни случаи и новозаболени од коронавирус

Прилеп: Намалување на бројот на активни случаи и новозаболени од коронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за периодот од 8 до 14-ти декември, како и вкупни бројки на заболени и починати од почетокот на пандемијата:

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 8 до 14-ти декември, во општина Прилеп имало 292 нови случаи на Ковид-19;
  • Од последици на коронавирусот, починале 16 лица;
  • Бројот на активни случаи изнесува 893; 706 лица се наоѓаат на домашно лекување, 102 на болничко, а 85 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓаат 60 пациенти;
  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.502 лица;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 3.675;
  • Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 167 лицa.

Прочитајте повеќе

50 години демократија во Грција - позитивен биланс

50 години демократија во Грција – позитивен биланс

На 24 јули 1974 година заврши воената диктатура во Грција. Оттогаш, земјата доживеа подеми и …