„Русија се обидува да направи Северна и Јужна Кореја во Украина“

„Русија се обидува да направи Северна и Јужна Кореја во Украина“

Русија сака да ја подели Украина на два дела, како што се случи со Северна и Јужна Кореја, изјави во неделата шефот на военото разузнавање на Украина, ветувајќи „тотална“ герилска војна за да се спречи распарчување на земјата, пренесе Ројтерс.

Претседателот Володимир Зеленски го повика Западот да ѝ даде на Украина тенкови, авиони и проектили за да помогне во одбраната на руските сили, за кои владата во Киев рече дека се повеќе ги таргетираат складиштата за гориво и храна.

Во меѓувреме, американските власти продолжија со напорите да ги ублажат коментарите на американскиот претседател Џо Бајден, кој во вчерашниот жесток говор во Полска рече дека рускиот лидер Владимир Путин „не може да остане на власт“.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека Вашингтон нема стратегија за промена на режимот во Москва, велејќи дека Бајден едноставно мислел дека Путин не може да биде „овластен да води војна“ против Украина или некој друг.

По повеќе од четири недели конфликт, Русија не успеа да заземе ниту еден голем украински град и Москва во петокот сигнализираше дека ги намалува своите амбиции да се фокусира на обезбедување на регионот Донбас во источна Украина, каде што сепаратистите поддржани од Русија се борат против украинската армија во изминатите осум години.

Локален лидер на самопрогласената Народна Република Луганск во неделата изјави дека регионот наскоро би можел да одржи референдум за приклучување кон Русија, исто како што се случи на Крим откако Русија го зазеде украинскиот полуостров во 2014 година.

Кримјаните со големо мнозинство гласаа за раскинување на Украина и приклучување кон Русија – гласање што голем дел од светот одби да го признае.

„Всушност, тоа е обид да се создадат Северна и Јужна Кореја во Украина“, рече Кирило Буданов, шеф на украинското воено разузнавање, во изјавата, осврнувајќи се на поделбата на Кореја по Втората светска војна.

Тој предвиде дека армијата на Украина ќе ги потисне руските сили.

„Покрај тоа, наскоро ќе започне сезоната на целосно украинско герилско сафари. Тогаш ќе остане едно релевантно сценарио за Русите, како да преживеат“, рече тој.

Прочитајте повеќе

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Бенјамин Нетанјаху и лидерот на Хамас

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Бенјамин Нетанјаху и лидерот на Хамас

Меѓународниот кривичен суд ги обвинува лидерите на Израел и Хамас за воени злосторства и злосторства …