СДСМ: Две години членство во НАТО, безбедни, сигурни и силни

СДСМ: Две години членство во НАТО, безбедни, сигурни и силни

Соопштение за јавност на СДСМ

Денеска одбележуваме две години од членството во НАТО.

Со членството во НАТО остваривме една од двете стратешки цели поставени уште од денот на независноста.

Воената агресија врз Украина и загрозување на нејзиниот суверенитет, ни покажа колку лесно безбедноста и сигурноста можат да бидат загрозени.

Во овие трагични моменти јасно гледаме дека мирот и спокојот на граѓаните, сигурноста која ја обезбедивме со НАТО нема цена.

Нашите граѓани се сигурни и можат да бидат спокојни, како членка на НАТО ја уживаме заштитата на најмоќниот одбранбен сојуз на светот.

Прочитајте повеќе

Филипче: Да се мобилизираме, во ваши раце е одлуката за подобра иднина

Филипче: Да се мобилизираме, во ваши раце е одлуката за подобра иднина

Интегрален говор на носителот на листата во изборната единица 4, д-р Венко Филипче, на синоќешниот …