Spain's Prime Minister Pedro Sanchez gives a press conference at the Moncloa Palace in Madrid on January 13, 2020 after the first cabinet meeting of the new coalition government. (Photo by PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP)

Шпанскиот премиер Санчез во прва официјална посета на Македонија

Претседателот на Владата на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон денеска ќе пристигне во еднодневна официјална посета на нашата земја.

На платото пред Владата на Република Северна Македонија во 17 часот, со највисоки државни почести шпанскиот премиер ќе го пречекаат премиерот Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, заменик-претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ и министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска.

Прочитајте повеќе

Ковачевски на автопатската делница Демир Капија- Неготино

Ковачевски на автопатската делница Демир Капија- Неготино, дел од Коридорот 10: Вложуваме во безбедноста на граѓаните и ја поврзуваме државата со Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и …