Со укинувањето на задолжителните ПЦР тестови, Црна гора ги отвора границите за македонските граѓани

Со укинувањето на задолжителните ПЦР тестови, Црна гора ги отвора границите за македонските граѓани

Министерот за финансии и социјална помош на Црна Гора, Милојко Спајиќ, објави дека државата ги укинува ПЦР тестовите за туристите од Русија, Белорусија, Украина и Северна Македонија.

На својот профил на Твитер, Спајиќ напиша дека Црна Гора ги укинува сите ограничувачки мерки, вклучително и ПЦР тестовите, за граѓаните на наведените земји, со што ширум ги отвора вратите во пресрет на туристичката сезона.

Конкретниот се очекува да биде прецизиран во наредните неколку денови.

Прочитајте повеќе

сончево со облаци

Продолжува периодот на нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Денеска ќе се задржи сончево и топло време, со мала до умерена облачност. Попладне ќе …