Собранието го донесе Законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе Законот за јавно обвинителство

Пратениците денеска на повторено гласање со 80 гласа „за“, шест против и без воздржани го донесоа Предлог-законот за Јавното обвинителство. Претседателот на Собранието Талат Џафери констатираше дека Собранието го донесе законот, на што бурно реагираа пратениците од опозицијата бидејќи за донесувањето на законот се гласаше два пати, по што Џафери даде пауза од еден час.

Претходно со почнувањето на 135. собраниска седница, прва точка на дневен ред беше Предлог-законот за Јавно обвинителство кој се донесува со двотретинско мнозинство, односно со 80 пратеници кои треба да гласаат „за“, бидејќи за него расправата заврши во текот на вчерашниот ден.

Поради тоа Џафери денеска веднаш го стави законот на гласање, но откако на мониторот се појави дека 72 пратеници гласаа „за“ и 32 „против“, Џафери рече дека го поништува гласањето и процедурално и даде збор на пратеничката Лилјана Поповска од партијата ДОМ.

Пратениците од опозицијата реагираа, но тој потоа образложи дека на некои пратеници во Собранието не им бил евидентиран нивниот глас и побара службите да поднесат листи, по што му даде збор процедурално на пратеникот Ферид Мухиќ.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Полициска акција во затворот Идризово

Полициска акција во затворот Идризово

Во најголемиот затвор ,,Идризово” во Скопје, денеска биле извршени претреси. Од обвинителството ја потврдуваат акцијата, …