Стивен Спилберг е големиот победник на „Златен глобус“

Холивудската легенда Стивен Спилберг со својот филм „Фабелманови“ е големиот победник на овогодишниот „Златен глобус“.

„Фабелманови“ го доби „Златниот глобус“ за најдобар филм, а Стивен Спилберг ја освои и наградата за режија. Спилберг, чиј филм „Фабелманови“ има многу автобиографски елементи, во својот говор му се заблагодари на семејството. „Секој ме смета за успешна приказна. Но, никој не знае вистински кои сме сѐ додека не станеме доовлно храбри за да раскажеме кои сме“, рече Спилберг.

„Фабелманови“ е филм кој се темели на искуствата на Спилберг во детството и младоста. Тој го опишува пропаднатиот брак на своите родители, искуствата со антисемитистички мобинг и своите скромни почетоци како режисер на тинејџерска возраст.

Филмот „Баншите на Инишерин“, кој раскажува за крајот на едно машко пријателство на оддалечен ирски остров, освои „Златен глобус“ за најдобра комедија, а Колин Фарел, кој игра во филмот, е прогласен за најдобар актер во комедија. Освен тоа, награда доби и сценаристот на филмот, Мартин Мекдонаф. Најдобра актерка во комедија е Мишел Јео. Таа доби „Златен глобус“ за нејзината улога во „Сѐ, сите, сѐ наеднаш“.

„Златниот глобус“ за најдобра машка улога отиде во рацете на Остин Батлер за неговото постигнување во „Елвис“, додека наградата за најдобра женска улога ја освои Кејт Бланшет за глумата во „Тар“.

Остин Батлер
Остин Батлер

Доделувањето на „Златен глобус“ донесе разочарување за германската филмска индустрија. Антивоениот филм „На Запад ништо ново“, кој се базира на романот на Ерих Марија Ремарк, не освои награда. Во категоријата за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје е прогласен „Аргентина, 1985“.

Доделувањеот на „Златен глобус“ секоја година го означува почетокот на доделувањето на наградите во меѓународниот филмски бизнис. Наградата ја доделува Холивудската асоцијација на странски новинари (ХФПА). Минатата година, церемонијата не беше емитувана на телевизија поради обвинувањата за недоволен диверзитет и корупција. Откако ХФПА прими повеќе од сто членови кои не се белци, Ен-Би-Си годинава повторно го пренесуваше доделувањето на наградите.

Прочитајте повеќе

Владата ќе бара решение за подмирување на трошоците за лекување на 18-годишниот Леонид Индов

Владата на синоќешната седница го разгледа случајот на Леонид Индов, за што детално информираше министерот …