Врнежи од снег зима

УХМР: Викендов снег над 20 сантиметри и температури под нулата

Денеска, преку ноќта и во текот на утрешниот ден, ќе биде облачно со врнежи од снег кои ќе бидат пообилни во југозападните делови. Насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините таа ќе се зголеми, Во југозападните делови снежната покривка во пониските места понекаде ќе надмине и 20 сантиметри. Ќе има и појава на голомразица. Утринските температурите ќе ќе бидат особено ниски од почетокот на наредната седмица на одредени места ќе се спуштат и под -15 степени. Дневните температури само понекаде ќе се искачуваат до некој степен над нулата.

Прочитајте повеќе

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд …