Украинскиот град Лисичанск под жесток напад од руските сили

Руската артилерија го нападна источниот украински град Лисичанск, додека украинските сили водеа улични битки преку реката во Северодонецк, обидувајќи се да ги забават руските напори да го заземат градот. Украинските и руските сили веќе со недели се вклучени во брутални борби во Северодонецк.

Гувернерот на Луганск, Серхи Хејдеј, во објава на социјалната платформа Телеграм денеска изјави дека Лисичанск е под силно артилериско бомбардирање и дека евакуацијата на цивилите продолжува. Лисичанск се наоѓа на западниот брег на реката Сиверски Донецк, југозападно од поголемиот град Северодонецк.

Хејдеј изјави дека руските војници контролираат околу 90 отсто од градот, но украинскиот Генералштаб во соопштение рече дека украинските сили држат во сè помал број области.

Зошто руската војска сè уште има придобивки во Украина

Експлозија ја погоди хемиската фабрика за азот Азот во Северодонецк на 11 јуни, а пожарите гореа таму до вечерта. Хејдеј рече дека стотици луѓе се засолниле во фабриката. Во меѓувреме, проруските борци рекоа дека го опколиле планот Азот и тврдат дека таму се заробени украинските бранители.

„Сите патишта за бегство им се отсечени“, напиша на Телеграм Родион Мирошник, официјален претставник во она што сепаратистите ја нарекуваат Луганска Народна Република.

Овие тврдењата не можеа да бидат независно потврдени.

Генералштабот на Украина, исто така, соопшти дека руските трупи се зацврстиле во селото Бохородихне, село на западниот брег на реката Сиверски Донецк, на околу 50 километри западно од Сјевјеродонецк.

Преземањето на Бохородихне ги става руските сили во добра позиција да нападнат поголем град како Славјанск.

Според досегашните податоци на украинксите власти, досега во војната загинале над 10 илјади украински војници. За Русија, во меѓувреме, Украина тврди дека нејзиниот број на загинати надмина 30.000. Русија во извештајот од април наведе дека околу 1.300 нејзини војници загинале во војната.

Западните официјални лица, сепак, велат дека бројот на загинати во Русија најверојатно надминува 20.000, што ќе го надмине целиот број на загинати што ги претрпе советската војска во својата децениска војна во Авганистан во 1980-тите.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Скандал со злоставување: Ја губи ли Орбан контролата?

Виктор Орбан не може да го стави под контрола скандалот со помилување на човек кој …