Утре пристигнува првата пратка од 24.000 вакцини на АстраЗенека

Утре пристигнува првата пратка од 24.000 вакцини на АстраЗенека

Утре изутрина во 8 часот, на Меѓународниот аеродром „Скопје“ се очекува да пристигне првата пратка со 24.000 дози на вакцината на АстраЗенека, преку Ковакс системот.

Пратката на вакцини против Ковид-19 ќе биде пречекана од министерот за здравство Венко Филипче и делегација во која ќе бидат членови на дипломатскиот кор во РМ, преставници на СЗО, УНИЦЕФ и регионалната канцеларија на ОН.

Прочитајте повеќе

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На првите повеќепартиски избори во 1990 година е избран за собраниски пратеник. Претседател на Собранието …