Зима Крушево Снег

Утринава измерени поларни температури, следува стабилизирање на времето и значителен пораст на температурите

Утрово на целата територија на нашата земја беа измерени екстремно ниски температури. Најстудено беше во Маврови Анови и Берово, каде беа измерени -20 степени, во Куманово -19, на Попова Шапка -18, Битола и Крива Паланка -16, Крушево -15, Тетово и Прилеп -13, во Охрид, Штип и Виница беа регистрирани 12 степени под нулата, во Скопје -9, Дојран -6, а во Гевгелија -4 степени.

Денеска ќе преовладува променливо облачно време, на места ќе провејува снег, особено претпладне во западните и северните подрачја. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -4 до 5 степени.

Во следните денови ќе преовладува стабилно време со појава на утринска магла по котлините. До петок ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе бидат позитивни, а дневните во значителен пораст.

Прочитајте повеќе

Одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во рамки на одбележувањето на овој ден, во Институтот за македонски јазик ќе бидат презентирани …