Во Прилеп одбележан Светскиот ден на џудото

По повод Светскиот ден на Џудото, денеска во Паркот на револуцијата, со почитување на мерките за заштита од Ковид-19, а во организација на ЏК „Сеишин“  од Прилеп, се одржа настан со кој беше одбележан овој значаен ден за џудо-спортот.

Оваа година Светскиот ден на џудото се одбележа под мотото „Заедно посилни” и согласно тоа, организаторот ЏК „Сеишин“ ги покани двата градски клуба, ЏК „Санкаку“ и ЏК „Прилеп“ на заеднички празничен тренинг и заедничка прослава.

Покрај нив, на покана на ЏК „Сеишин“, на настанот присуствуваа и џудо ветераните од Прилеп, на чело со претседателот на иницијативниот одбор на џудо ветерани и селектор на џудо селекцијата на Северна Македонија, Киро Здравески.

Сите учесници се здобија со диплома за учество на настанот, издадена од Интернационалната џудо федерација.

Прочитајте повеќе

Влада

Уставните измени ќе ја кројат владината коалиција

Според Таравари, тенденција на Курти и Рама била заедничка листа на сите партии на Албанците, …