Во Собранието изгласан Законот за попис

Во Собранието изгласан Законот за попис

После цели 19 години, во април оваа година, во нашата земја ќе биде спроведен попис на населението и домаќинствата, откако денеска со 62 гласа „за“, без „против“ и „воздржани“, Собранието денеска го усвои Законот за попис на населението и домаќинствата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа во салата за гласање, а претходно најавија дека ќе собираат потписи од граѓаните за поништување на овој закон.

Владејачката коалиција предводена од СДСМ поддршка за Законот доби од Алијансата за Албанците и Алтернатива, а против законот беше ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте повеќе

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Едни од најчестите индикатори на климатските промени се надминувањата на екстремните температурни вредности, а УХМР …