Заев апелира до Иванов да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелираше денеска премиерот Зоран Заев.

Одговарајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на првиот фотоволтаичен систем на приватен објект, Заев напомена дека првпат по 27 години граѓаните добиваат шанса да одлучуваат за иднината на Македонија.

– Верувам во нашиот народ и во успешноста на процесот со кој ќе се гордеат многу генерации – истакна премиерот.

Нарекувајќи го Договорот фер и правичен, Заев напомена дека веќе е вторпат ратификуван. Следува референдум, уставни промени, а потоа и ратификација во грчкиот Парламент по што Договорот и официјално стапува во сила, односно ќе почне употребата на новото име.

Во врска со денешните пресуди за обидот за убиство на Зијадин Села, премиерот беше дециден, дека тие значат само понесување одговорност за оној што го прекршил Законот.

– Владеењето на правото мора да важи за сите – потенцира Заев.

(META)

Прочитајте повеќе

Ковачевски: Пораката од САД, НАТО и ЕУ е јасна -сите политички партии треба да ја сфатат и да го поддржат европскиот пат на државата

„Пораката од нашиот стратешки партнер САД е многу јасна и од заменик-помошникот државен секретар на …