Заев за „Ројтерс“: Македонија има четири опции за промена на името

Македонија има на располагање четири опции за решавање на спорот за името со Грција, изјави премиерот Зоран Заев за американската новинска агенција „Ројтерс“.

Македонија се надева дека спорот ќе се реши навреме за да добие препорака за почеток на преговори со Европската Унија во јуни и потврда на поканата за прием во НАТО во јули годинава, и предлага географска одредница во своето име, наведува „Ројтерс“.

– Предлозите се Република Северна Македонија, Република Горна Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопје) – изјавил Заев за „Ројтерс“ за време на Самитот за Западен Балкан што се одржа во Лондон.

Прашан дали Грција ќе биде среќна со една од овие предлози, македонскиот премиер вели „Да, има опции што повеќе ги преферираат, а некои помалку.

Заев вели дека останува отворено прашање дали постои „вистинска потреба“ за промена на Уставот, што Грција го бара последниве месеци.

Инаку, од Владата денеска реагираа, укажувајќи на, како што велат оттаму, погрешната интерпретација во воведот на веста на агенцијата за интервјуто со премиерот Заев во која се наведува дека „Македонија предложила четири опции за решавање на децениското недоразбирање со Грција за името“.

Од Владата нагласуваат дека станува збор предлози на медијаторот Метју Нимиц, односно дека тие предлози постојат, како што изјавил премиерот Заев, но тие не се предложени од страна на Република Македонија.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд …