земјотрес штип

Земјотрес ноќеска го погоди регионот на Штип

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала ноќеска го погодил регионот на Штип. Земјотресот се случил во 2 часот и 41 минута утринава и бил почувствуван од населението во Штип и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотресот бил регистриран и од страна на Европско – Медитеранскиот сеизмолошки центар кој потврди дека епицентарот бил на 5 километри северно од Штип.

Во моментов нема информации за штети предизвикани од земјотресот.

Прочитајте повеќе

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Седумнаесет припадници на затворската полиција се уапсени во голема полициска акција, информираат од Обвинителството за …