Земјотрес од 4,6 степени по Рихтер беше регистриран во реонот на Маврово

Земјотрес од 4,6 степени по Рихтер беше регистриран во реонот на Маврово

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистиран во 22.17 часот со епецентар на 65 километри југозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

„Според досегашните податоци овој земјотрес беше најсилно почувствуван од населението во Маврово, Дебар, Гостивар, Тетово и Кичево со интензитет од V-VI степени според Европската макросеизмичка скала, a во останатите делови со интензитет од III-IV степени според истата скала,“ се вели во соопштението.

Според Европско-медитеранскиот сезимолошки центар, земјотресот бил на длабочина од 10 километри под површината на земјата, со епицентар на 18 километри југозападно од Гостивар.

Претходно беа регистрирани и други послаби земјотреси во истиот регион.

Прочитајте повеќе

Прв работен ден за новата Влада – резултати или само ротација на кадри?

Прв работен ден за новата Влада – резултати или само ротација на кадри?

Новата власт, која најавува видливи резултати, економијата и животниот стандард на граѓаните ги стави меѓу …