Жестоки борби во челичарницата во Мариупол

Жестоки борби во челичарницата во Мариупол

Тешки борби се водат во урнатата фабрика за челик во Мариупол додека руските сили се обидуваат да ги совладаат последните бранители на тој град и фабрика и да го завршат заземањето на тоа стратешки витално украинско пристаниште. Крвавата битка избувна во услови на зголемени шпекулации дека претседателот Владимир Путин сака да се претстави пред рускиот народ, со голем успех на бојното поле – или да објави ескалација на војната во понеделник, Денот на победата, најголемиот патриотски празник во рускиот календар со кој се одбележува триумфот на Советскиот сојуз над нацистичка Германија. Според најновата проценка на Русија, околу 2.000 украински борци се скриени во тунелите и бункерите под големата фабрика за челик Азовстал, последниот џеб на отпорот во градот Мариупол, кој во последните два месеца главно е претворен во урнатини.

Исто така, се верува дека неколку стотици цивили биле блокирани во тунелите. Капетанот Свјатослав Паламар, заменик командант на украинскиот полк „Азов“ и ги предводи бранителите во фабриката за челик, за украинската телевизија изјави дека руските војници се во фабриката веќе три дена и се соочуваат со жесток отпор. „Русите успеале да влезат со помош на електричар кој го знае распоредот на просториите, изјави Антон Герашченко, советник во Министерството за внатрешни работи на Украина. „Тој им ги покажа подземните тунели што водат до фабриката“, рече Герашченко во видеото објавено во средата. Кремљ негираше дека неговите војници упаднале во фабриката.

Падот на Мариупол би бил голем успех за Москва, лишувајќи ја Украина од виталното пристаниште, дозволувајќи ѝ на Русија да воспостави копнен коридор до полуостровот Крим што го зазеде од Украина во 2014 година и ослободување на војниците да се борат на друго место во Донбас, источниот индустриски регион за кој Кремљ вели дека сега е негова главна цел. Десет недели по почетокот на разорната војна, украинската армија тврди дека повторно зазела некои области на југот и ги одбила руските напади на исток, а украинските и руските сили се борат за секое село.

Прочитајте повеќе

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Зад овие страшни и растечки бројки се кријат безброј човечки трагедии. Тоа страдање мора да …