Зимските услови и последователните потреси ги отежнуваат спасувачките напори во Турција и Сирија

Зимските услови и последователните потреси ги отежнуваат спасувачките напори во Турција и Сирија

Спасувачките екипи денеска ја продолжуваат потрагата по преживеани од силниот земјотрес што во раните утрински часови на 6 февруари ги погоди источна Турција и Сирија. Официјални лица велат дека бројот на загинати во двете земји е повеќе од 8.300 луѓе. Спасувачките напори се отежнати од ниските температури и стотиците последователни потреси, кои ја направија работата во нестабилните структури особено опасни.

Во сирискиот град Џиндарис, од урнатините беше извлечено новороденче, сè уште врзано за нејзината мртва мајка. „Ја исчистивме прашината и го најдовме бебето со папочната врвца, па ја пресековме и братучед ми ја однесе во болница“, изјави роднина за новинската агенција АФП. Некои од најголемите штети се забележани во турската провинција Газиантеп, каде што стотици згради се урнаа, а блокираните патишта ги попречуваа спасувачките напори. Преживеаните бездомници, многумина без чевли или топла облека, се мачеа да преживеат на снег и ниски температури.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се очекува денеска да ја посети зоната на катастрофата. „Ова е една од најголемите катастрофи на нашиот регион и светот, не само во историјата на нашата република“, рече тој. Во Сирија, спасувачката работа е комплицирана поради здравствениот систем и инфраструктурата уништена од 12-годишната граѓанска војна Десетици земји од целиот свет обезбедуваат итна хуманитарна помош, вклучувајќи тимови за пребарување и помош. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека тимови од 35 земји веќе се на терен. Европската унија обезбеди повеќе од 1.200 спасувачи, вклучувајќи два медицински тима и над 70 кучиња спасувачи.

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека до 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од катастрофата, додека сириската Црвена полумесечина ја повика меѓународната заедница да ги укине санкциите наметнати против владата на авторитарниот сириски претседател Башар ал-Асад за да ги олесни напорите за помош. Земјотресот со јачина од 7,8 степени беше најмоќниот во Турција од 1939 година, кога во провинцијата Ерзинџан загинаа 33.000 луѓе. Повеќе од 17.000 луѓе загинаа во земјотресот во 1999 година во областа, која е една од најактивните земјотресни зони во светот. Официјалните лица рекоа дека 5.894 луѓе биле потврдени убиени во Турција и 2.470 во Сирија до почетокот на 8 февруари. Бројот на загинати се очекува да продолжи да расте како што напредуваат спасувачките напори.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Зад овие страшни и растечки бројки се кријат безброј човечки трагедии. Тоа страдање мора да …