Илјадници Украинци маршираа против заканата од руска инвазија

Илјадници Украинци маршираа против заканата од руска инвазија

Илјадници Украинци во големиот источен град Харков кој се наоѓа во близина на границата со Русија излегоа на улиците за да изразат национална солидарност и подготвеност да ја бранат својата татковина во случај на руска инвазија. Околу 5.000 луѓе учествуваа во протестот што се одржа вчера во индустрискиот град во кој живеат 1,4 милиони жители и во кој се наоѓаат фабрики за тенкови, авиони и трактори.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го идентификуваше Харков како можна цел на руски напад. Учесниците носеа сто метри долго сино и жолто украинско знаме низ улиците додека извикуваа „Слава на Украина, слава на хероите“, споменувајќи ги војниците што загинаа бранејќи ја земјата од бунтовниците поддржани од Русија во две провинции во источна Украина .

Маршот беше организиран од локални политички и невладини организации. Локалниот градски совет се обиде да го блокира протестот поради загриженоста од ширењето на Омикрон и можни провокации. Сепак, локалниот суд го одби барањето на градскиот совет. Нема извештаи за приведувања или инциденти.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Германскиот канцелар Шолц

Зошто Шолц не може да распише нови избори како Макрон?

Претседателот на Франција, Емануел Макрон по европските избори распиша вонредни избори за францускиот парламент. Во …