Кралицата Елизабета одбележува седум децении на тронот

Кралицата Елизабета одбележува седум децении на тронот

Британската кралица Елизабета Втора изјави дека би сакала војвотката од Корнвол Камила да ја добие титулата сопруга на кралот кога нејзиниот син и престолонаследник, принцот Чарлс, ќе стане крал. На прославата на 70-годишнината од устоличувањето, 95-годишната кралица изрази „искрена желба“ Камила да биде означена како кралица на сопругот кога принцот ќе стане крал.

Кралицата на сопругот се однесува на сопругата на владејачкиот крал и значи дека нејзината идна титула ќе биде кралицата Камила. Таа се омажи за принцот Чарлс во 2005 година на граѓанска церемонија. Засега беше прифатено дека Камила (74), втората сопруга на принцот Чарлс (73), ќе биде само сопруга на принцот.

Правилата се различне за сопрузите како што е принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора или сопругот на кралицата Викторија, кои беа нарекувани принц, сопруг на кралицата, а не крал.

Чарлс претходно беше во брак со принцезата Дијана, но се разведоа во 1996 година, една година пред таа да загине во сообраќајна несреќа во Париз.

Прочитајте повеќе

Над 1.000 луѓе починале за време на аџилакот во Саудиска Арабија

Над 1.000 луѓе починале за време на аџилакот во Саудиска Арабија

Повеќе од 1.000 луѓе починале за време на годинешниот аџилак во Саудиска Арабија поради екстремните …