Во рударска несреќа во Србија загинаа 8 рудари

Во рударска несреќа во Србија загинаа 8 рудари

Во рудникот „Соко“ во близина на Сокобања, Србија, рано изутрина се случи експлозија на метан од која се урна дел од јамата, после што рударите останаа заробени. Според првите информации загинати се 8 лица, а над 20 рудари се повредени. Од рудникот досега се извлечени 65 рудари.

Според неофицијални информации, окното во рудникот се урнало, а камениот материјал паднал и затрупал голем број рудари.

Според информации од полицијата во Зајечар, бројни полициски екипи се на терен, а истрагата е во тек.

Прочитајте повеќе

Мицотакис: Отстапувањата од Преспанскиот договор ќе имаат последици во билатералните односи и патот кон ЕУ

Мицотакис: Отстапувањата од Преспанскиот договор ќе имаат последици во билатералните односи и патот кон ЕУ

Грчкиот премиер нагласи дека употребата на уставното име е ерга омнеси дека нема да ги …